کلایمر چیست؟ - کلایمر و انواع آن - تهران کلایمر

کلایمر چیست؟ - کلایمر و انواع آن - تهران کلایمر

قطعاً یکی از سختی‌ها و مشکلات ساختمان و خانه‌های بلند، مخازن نفت و بناهای مرتع دسترسی به ارتفاع در آنها است. معمولاً همیشه بلندی باعث می‌شود تا در زمان‌هایی که نیاز به تعمیر و نگهداری و نظافت و نقاشی در فضاهای بیرونی را دارید با استفاده از ابزاری بنام کلایمر بتوان به راحتی به بلندی‌ها دسترسی داشت. کلایمر در واقع یکی از کم‌هزینه‌ترین و ایمن‌ترین روش‌ها نسبت به داربست است که برای ساختمان‌های بلند کاربرد دارد و کارفرماها و پیمانکارها می‌توانند در پروژه‌های خود با خرید یا اجاره کلایمر بتوانند فعالیت‌های خود را پیش ببرند.

کلایمر چیست؟

کلایمر چیست؟

در واقع بالابری هستند که با یک سبد مخصوص تا 6 متر هستند و برای تمیزکاری ساختمان و نماها و بالابردن مصالح ساختمانی و تجهیزات و ... به‌راحتی استفاده می‌شود. اجاره کلایمر یکی از بهترین وسیله جایگزین داربست‌های ساختمانی هستند و برای نصب آنها نسبت به داربست هزینه زیادی لازم نیست.

معمولاً کلایمرها با موتورهای وینچی به‌وسیله سیم بکسل به پایه نگهدارنده آن وصل شده حرکت می‌نمایند و دارای ترمز اضطراری هستند. کلایمرها با توجه به نوع کاربری و ظرفیت خود دارای ضرایب اطمینان مختلفی هستند و در سایزهای زیادی قابلیت کار دارند. طراحی این دستگاه‌ها به نفربر، حمل مصالح و سکوی اجرای عملیات تقسیم بندی می‌شوند. دستگاه‌هایی که با انواع سیستم‌های امنیتی نظیر (ترمز پاراشوت ترمز کمانی ترمز لنتی) است که در مواقع اضطراری از سقوط دستگاه جلوگیری می‌نمایند.

با استفاده کابل جداگانه‌ای که در این دستگاه‌ها قرار دارد می‌توانید یک سیستم ترمز موازی را در موارد اضطراری برای قفل کل مجموعه قرار دهید. معمولاً کلایمرها مدولار ایجاد شده‌اند و برای دستگاه‌هایی به طور پیچ‌ومهره‌ای به همدیگر وصل خواهند شد. نصب و پیاده سازی این وسیله بسیار آسان بوده و به‌راحتی قابلیت حمل و نقل دارند. این وسیله را به راحتی می‌توانید مونتاژ نموده و مزیت‌های زیادی نسبت به داربست‌ها دارند که در ادامه مقاله خدمتتان عرض خواهیم نمود.

انواع کلایمرها

انواع کلایمر

این دستگاه‌ها با توجه به ارتفاع سازه و وزن به نوع برقی و دستی تقسیم بندی می‌شوند. البته باید متذکر شد که این دستگاه‌ها هم به صورت برقی و هم نیروی برق قابلیت حرکت دارند. کلایمر دستی برای سازه‌های کم ارتفاع ساخته شده و با توجه به نوع حرکت از سرعت و ظرفیت کمتری برخوردار هستند.

کلایمرها از لحاظ حرکتی نظیر به دو مورد عمودی و عمود جانبی تقسیم می‌شوند و در حرکات عمودی پایه‌های دستگاه در بخش بالا قرار می‌گیرد و با سیم بکسل به موتور وینچی درون سبد وصل شده و دستگاه در مسیر عمودی حرکت می‌کند.

کلایمرها همچنین با ریل‌هایی که دارند به صورت عمودی از بالای ساختمان به سوی زمین نصب می‌شوند و با مهارهایی به بدنه سازه وصل خواهند شد و دستگاه نیز روی این ریل حرکت می‌کند و این وسیله‌ها سیستم ایمنی بسیار قوی دارند.

تقسیم بندی کلایمرها

کلایمرها به طور کلی دودسته را شامل می‌شوند:

 1. دستی مکانیکی
 2. برقی

هرکدام از این دو مدل کاربردهای مختلفی را در جامعه دارند و به دلیل استفاده راحت‌تر از نوع برقی در صنایع ساختمانی بهره‌برداری می‌شود. این بالابرها امروزه زیاد استفاده می‌شود و البته کلایمر مکانیکی یا دستی نوع ساده آن است و جایگزین داربست‌هایی هستند که در آنها حرکت سبد با نیروی دست انجام می‌شود.

معمولاً در نوع دستی چرخاندن وینچی با سیم‌های نگهدارنده بالابر متصل انجام می‌شود و کلایمر به حرکت در می‌آید، با نیروی دست و چرخاندن وینچ می‌توانید کلایمر را بالا پایین حرکت دهید. ولی کلایمر برقی بالابرهایی هستند که بهترین جایگزین داربست برای نگهداری در نمای ساختمان‌ها و برج‌های بلند می‌باشد و با استفاده از سیستم الکتروموتور کار می‌کنند. این کلایمرها با سیستم موتور برقی کار بالا و پایین سبدی را انجام می‌دهند و کارگرها با کلیدهای مخصوص این دستگاه را هدایت می‌کنند. کار با نوع برقی بسیار آسان‌تر از مدل‌های مکانیکی است و هدایت آن در تمامی جهت‌ها به راحتی امکان‌پذیر است.

کاربرد کلایمر

امروزه این وسیله‌ها در صنایع ساختمانی، برج سازی و نماهای بلند بسیار کاربرد دارند و به‌راحتی می‌توانید هزینه‌های خود را پایین بیاورید و از مهم‌ترین کاربردهای کلایمر در ساختمان و معماری شامل:

 • کار نمای ساختمان‌های بلند به‌آسانی انجام می‌شود
 • قابلیت تعمیر و نگهداری ساختمان‌های قدیمی
 • امکان نظافت نماها و پنجره‌ها و شیشه‌های برج و ساختمان
 • نصب کامپوزیت پنل
 • قابلیت بازسازی سازه‌ها و برج‌های بلند

معمولا کلایمر کارها را بسیار آسانتر می کند و قابلیت نظافت فضاهای بیرونی ساختمان های بلند را به آسانی قابل انجام می نماید. این دستگاه ها قابلیت کمک بهتر به کارگران در نماها و بخش های مختلف ساختمان بلند را دارا است و بهترین گزینه برای داربست ها می باشد.

روش نصب کلایمر

معمولاً در ساختمان‌ها و برج‌های بلند از این وسیله خریداری یا اجاره می‌شود و اصلاً محدودیتی در نصب آن وجود نخواهد داشت. نصب کلایمر با نصب سازه‌ها بر روی بام شروع شده و شامل سبدها به همراه وزنه‌های تعادل، ستون و تیر و بازوی مربوط به نقاط آویز است و همچنین خرک تعادل و بکسل‌های ضد خیز نیز نصب می‌شوند. حالا باید اگر نوع ریلی آن را نصب می‌کنید باید ریل‌ها را روی سقف انجام دهید. حالا نوبت به نصب سبد حمل نفرات کلایمر می‌رسد که شامل جعبه برق، ترمزهای اضطراری، کابل برق، کابل جمع کن، سیستم سنکرونیزور و می‌باشد. در زمان نصب این وسیله باید به طول باز و وزنه‌های لازم توجه داشت. همچنین انتخاب موتور و الکترو گیربکس نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. نصب کردن این وسیله یک کار کاملاً تخصصی است و باید توسط کارشناسان حرفه‌ای انجام بگیرد. شما اگر قصد خرید کلایمرها را دارید می‌توانید از سایت تهران کلایمر اقدام نمایید.

فرق کلایمر نوع ثابت و پرتابل

کلایمرهای پرتابل یا قابل حمل که امکان انتقال به ساختمان‌های دیگر برای کار کردن را دارا هستند و شما می‌توانید پس از پایان کار آنها را جمع آوری کرده و حتی به انبار انتقال دهید. در نوع ثابت سیستم فرق می‌کند و همه چیزها شامل مونو ریل، ماشین روف و تلسکوپیک، روی سقف ساختمان‌ها نصب می‌شوند و دائمی هستند. کلایمرهای همراه یا پرتابل همانند دستگاه فوم بتن نیسانی در پروژه‌های مختلفی استفاده شوند و برای نماها در انواع ساختمان‌ها بیشترین استفاده را دارند و به دلیل قابل حمل بودن این بالابرها می‌توانید قابلیت اجاره دستگاه را نیز انجام دهید.

انواع سیستم کلایمر ثابت

سیستم کلایمر دارای انواع مختلفی است که بر مبنای نوع نصب روی بام و کاربردهایی که دارند در اینجا شما را با دو نوع مهم آن آشنا کرده‌ایم که نوع ثابت خود دارای انواع مختلفی است.

سیستم مونو ریل

این سیستم یک نوع ثابت است که با ریل‌هایی که دور تا دور ساختمان قرار می‌گیرند و با آن می‌توانید بر روی ریل که دور ساختمان کشیده شده است، افقی حرکت نمود و سیستم مونور ریل دستی یا برقی کار می‌کند و شامل انواع زیر می‌باشد:

 • Wall Mounted Bracket (نصب روی نمای ساختمان)
 • Roof Mounted Boackets (نصب روی کف بام)

تجهیزات کلایمر شامل چه چیزهایی است؟

معمولاً این وسیله شامل موارد مهمی نظیر سازه‌های روی بام، بکسل‌های ضد خیز، وزنه‌های تعادل، سبد، تیر و خرک تعادل یا همان تکیه گاه و ستون و ... می‌باشد.

همچنین سبد حمل نفرات شامل کابل برق، سیستم اضافه بار، کابل جمع کن، سیستم بکسل، ترمز اضطراری و ... می‌باشد.

سیم بکسل کلایمر چیست؟

سیم بکسل ها در واقع یک طناب از جنس فولادی محکم هستند که شامل لایه سیم، سیم و مغذی هستند و معمولاً چند عدد سیم یا رشته سیم به دور مغذی تابیده شده است و سیم بکسل در انواع مختلفی شامل جنس‌های استیل و فولاد هستند.

سیم مفتول: چندین مفتول به دور هم پیچیده شده هستند و شامل آهن، فولاد، برنز و استیل هستند و مفتول فولادی بدون روکش، استیل و گالوانیزه در بازار وجود دارند.

استرند: در واقع یک بخش از سیم بکسل هستند که به شکل مارپیچ به دور هسته تابیده می‌شوند.

هسته یا مغزی: جزو بخش‌های اصلی و مرکزی سیم بکسل هستند.

لوله داربست چیست؟

معمولاً لوله‌ها شامل اسکلت بندی سازه‌های داربستی هستند. لوله‌ها در مدل‌های درزدار و با ورق سیاه ساخته می‌شوند. معمولاً از این لوله‌ها برای دسترسی به مکان‌های سخت‌تر ساختمانی و نماها استفاده می‌شود. لوله‌ها در مدل‌های سبک و سنگین با وزن‌های مختلفی ایجاد شده است.

معمولاً لوله‌های داربست هیچ مواد سیالی را انتقال نمی‌دهند و حتی در معرض تست آب و گاز نیستند و از این مدل آسیب‌ها در امان هستند.

کلایمر جایگزین داربست

معمولاً امروزه از کلایمرها به دلایل مختلف که در زیر بیان خواهیم نمود به جای داربست در صنایع ساختمانی استفاده می‌شود. داربست‌ها دیگر مزیت‌های زیادی نسبت به climer ندارند و مهم‌ترین مزیت‌های آنها شامل:

 • بهترین توجیه اقتصادی عالی
 • بازگشت سرمایه در زمان کوتاه
 • قابلیت نصب و راه اندازی کاملاً آسان
 • جابه‌جا شدن سریع
 • سرعت عمل بسیار عالی برای کارگران
 • بهره وری و کارایی مناسب
 • قابلیت ترمز مگنتی الکتروموتور

خرید و اجاره کلایمر از سایت تهران کلایمر

برای خرید کلایمر صفر، و یا دست دوم با ما در تماس باشید. شما به راحتی می‌توانید انواع کلایمرهای ثابت و پرتابل را با سیستم‌های برقی و مکانیکی در داخل ایران از وب سایت تهران کلایمر برای سازه‌های بلند و برج‌های مسکونی داخل تهران اجاره یا خریداری نمایید و دیگر مشکلی بابت بالا بردن وسایل و تجهیزات و مصالح ساختمانی در این زمینه نداشته باشید. امروزه از climer  ها به جای بالابرهای قدیمی استفاده می‌شود و توانسته در دل ساختمان سازها و معماران قرار بگیرد.